Czemu wentylacja budynku nie działa?

Zamiast podłączenia wentylacji wprost do przewodu mamy otwór w œcianie z zamontowaną kratką. Takie rozwiązanie to popularny ale zły sposób na cyrkulację powietrza w budynku. Dlaczego? Ponieważ nie zapewnia on właściwego kierunku przepływu. W powyższej sytuacji przydatne jest instalacja w ścianie wentyltora. Jest on w stanie zapewnić prawidłową wymianę powietrza tylko w momencie kiedy działa.

Szczelne okna bez nawiewników. W starszych domach gdzie wstawiano okna starego typu przeważnie nieszczelne- nawiewniki - nawiewniki-nie były potrzebne. Okna nowej generacji są szczelne więc jeœli brakuje w nich nawiewników cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu niemal całkowicie przestaje istnieć. Dają wówczas o sobie znać powszechne problemy jak brak świeżości, zaparowane okna, niewysychające ręczniki, pleœśń itd. W takiej sytuacji najlepiej jest zamontować nawiewniki œścienne które powinny zmniejszyć problem.
problem.- nawiewnik -

Co w sytuacji gdy nie ma kanału wentylacyjnego w pomieszczeniu bez okien? Sytuacja taka spotyka często garderoby i spiżarnie. Nawiew œświeżego powietrza powinny tam zapewniać kratki lub specjalne otwory na dole drzwi, wywiew zaś kanał wentylacyjny. Należy o tym pomyśœleć przed budową, gdyż brak œświeżego powietrza w domu w którym przechowujemy żywnoœść przyspiesza proces psucia się, natomiast zaduch w garderobie przekłada się na nieœwieży zapach ubrań, które nim nasiąkają.

Kolejnym częstym błędem jest Wentylator podłączony do największego ujścia wentylacyjnego w pomieszczeniu.
Taki błąd powszechnie ma miejsce w wentylacji kuchni gdzie do głównego kanału wentylacyjnego przyłącza się okap kuchenny z wentylatorem. Niepracujący wentylator w okapie kuchennym hamuje naturalny przepływ powietrza w kanale. Powoduje zagrożenie w momencie gdy instalacja gazowa ulegnie rozszczelnieniu ponieważ gaz zatrzymany w pomieszczeniu grozi wybuchem. Aby tego uniknąć trzeba przyłączać kuchenny do odrębnego kanału wentylacyjnego.

Często spotykane są nieprawidłowości przy planowaniu wentylacji w tak trudnym miejscu jakim jest łazienka. Powietrze nawiewające do łazienki nie powinno być kierowane z zewnątrz. Świeże powietrze z dworu jest zimne a większośœć z nas ceni sobie komfort cieplny. Korzystniej więc skierować powietrze napływające z pokojów sśąsiadujących.

Related Products:

Category: Uncategorized
Tweeter button Facebook button