Działania specjalne służb

Wszyscy słyszeli o oddziałach komandosów, ich efektywnych akcjach, o wyczynach stanowiących nieraz fabułę widowiskowego filmu akcji, czy książki sensacyjno – przygodowej, którą czyta się z zapartym tchem przez kilka godzin,,od dechy do dechy” – spopularyzowane przez media, prasę, czy internet. Oznaczenia oddziałów tj.: DELTA FORCE, NEAVY SEALS, SAS, GSG9, GROM, SPECNAZ, GIGN i wiele innych, podkreślają same w sobie ich wartość i określony pułap możliwości ludzi w nich służących.

Ostro ćwiczą, przechodzą kursy, selekcje i testy, po to by nie zawieść w chwili próby. Niektórzy kojarzą, że komandosi korzystają z całej gamy specjalistycznego ekwipunku i uzbrojenia – używają uzbrojenia wyposażonego w latarki, tłumiki dźwięku, różnego rodzaju celowniki i gadżety, jednak gdy spytać ludzi o szczegóły – nikt nic nie wie, odpowiedzi są lakoniczne. Komandosi to ci co odbijają zakładników, łapią bandytów, czy zabijają terrorystów; wszystko ok – jasne, ale postaram się Państwu dziś to wszystko,,poszufladkować” fachowo.

Akcje typu HR(hostages rescue) – Odbijanie porwanych lub uprowadzonych zakładników – na ogół na własnym terenie akcje tego rodzaju przeprowadzają zespoły policyjne, za granicą jednostki wojskowe. Bardzo ciężkie do przeprowadzenia, priorytetem bowiem jest tu zminimalizowanie strat wśród odbijanych osób. Tutaj nieodzowne jest doskonałe przeszkolenie komandosów z zakresu czarnej taktyki

Akcje typu CSAR (combat search and rescue) bojowe działania ratowniczo – poszukiwawcze, tj. ratowanie pilotów zestrzelonych nad wrogim terytorium. W tym wypadku bardzo istotna jest zielona taktyka, czyli odpowiednie przygotowanie do walki na terenach dzikich. Akcje typu MS (military support) Wsparcie militarne podczas szkolenia taktycznego sojuszników w czasie pokoju, oraz dozbrajanie, pomoc i konsulting militarny wobec sojuszników w czasie wystąpienia sytuacji kryzysowych czy wojny.

Jak więc widzicie, jednostki specjalne to nie mięśniaki z pistoletem i nożem w gębie, w typie Johna Rambo, lecz profesjonalne zespoły, służby specjalne, do przeprowadzania całego wachlarza działań. Tak strasznych i trudnych, że na samą myśl o wzięciu w nich udziału, każdemu przeciętnemu człowiekowi cierpnie skóra.

Related Products:

Category: Uncategorized
Tweeter button Facebook button